התקשרו עכשיו:
0545-742352

עצות מהותיות להורה למלש"ב
ולחיילים בסדיר


כל השאלות והטיפים להורים לילד לקראת גיוס- כיצד להכין את ילדכם לגיוס, כיצד ניתן להשפיע על הקב"א ועל התפקיד שילדכם יקבל. וכיצד מותאמים קשיי הסתגלות.

אני חושש שהילד שלי לא מוכן לצבא ולהתמודדות עם הדרישות והתנאים של הצבא
חשש הוא תהליך טבעי. ילדכם אומנם מיועד לשירות צבאי, אבל הוא עדיין מתבגר.
חשוב לבדוק באילו תחומים אתם חשים שהוא עלול להתקשה- התמודדות עם מצבים לא ברורים? קבלת סמכות? קושי להסתדר עם אנשים חדשים? לינה מחוץ לבית? וכיו"ב.

חשוב לנסות ולסייע לו ולהכין אותו לגיוס. למשל, במידה וילדך עדיין מתקשה להסתדר עצמאית במקומות שלא מכיר או נסיעות באוטובוס ומסתמך רק על הסעות ההורים, ניתן להגביר עצמאותו ולחשוף אותו לנסיעות.

במקרה של דאגה לגבי היכולת של הילד (המלש"ב) להתמודד עם הצבא, ניתן לפנות לקב"ן אזרחי, לשם הכנה וסיוע. המפגש הנו בדיסקרטיות מלאה. 
הכנה רגשית לגיוסלחץ כאן
או, ניתן לפנות לאמיר- 0545742352

עד כמה ניתן לקבוע איזה שרות ילדי ישרת?
הצבא מציב את החיילים בהתאם לצרכי הצבא, אבל יש אפשרויות רבות לשינוי תפקיד והצבה.
הגמישות הרבה יותר נמצאת אצל המלש"ב (מועמד לגיוס). והוא משפיע על סוג השירות דרך המבחנים בלשכת הגיוס והראיון האישי. בהמשך השאלון והמנילה הנה משמעותית ביותר.
למעוניינים בקרבי, קיימת חשיבות ליום הסיירות ולהכנה הפיזית והרגשית (התמודדות ארוכה בתנאי אי-וודאות ולחץ נפשי). 

הכנה רגשית  לגיוס- לחץ כאן

ציון הקב"א ישפיע משמעותית על סוג השירות שילדכם ייבצע. הקב"א נקבע בהתאם למבחנים הפסיכוטכניים (דפר) ובהתאם לראיון האישי בצו הראשון. לראיון האישי יש כלמעלה מ-30% השפעה על ציון הקב"א.

ב
ראיון האישי המאבחנת תישאל את ילדכם לגבי אורחות חייו (משפחה, לימודים, חברים, מוטיבציה לשירות וכיו"ב). בנוסף, המראיינת תבחן כיצד המלשב עונה לשאלות שלה- טון הקול, שפת הגוף, קשר עין, סיגנלים בלתי מילוליים ועוד.
מדובר בסיטואציה מלחיצה, שבה פעם ראשונה ילדכם עומד בסיטואציה של ראיון אישי, אשר ישפיע מהותית על שירותו הצבאי.

להכנה לראיון האישי בצו הראשון בטרם הגיוס ניתן ללחוץ כאן; או לשוחח ישירות עם אמיר שפר, מנהל המכון וקב"ן אזרחי בכיר- 0545742352.

במקרים בהם לדעתכם כי ילדכם אינו מתאים לשירות קרבי, או מוצב במקום רחוק אשר מקשה על תפקודו, ניתן לפנות לקב"ן אזרחי, לשם שינוי התפקיד, קביעת קה"ס להקלות בשירות, שינוי פרופיל ועוד.  
לקב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן

ב
המשך השירות, גם החייל יכול להשפיע על תפקידו. הוא יכול לעשות זאת בשיחות עם מפקדומשקית ת"ש (טופס 55 לשינוי תפקיד) ובקשיים רגשיים, גם הקב"ן יכול לסייע בכך.


אם אתם רואים כי השירות אינו מתאים לילדכם, חשוב לשוחח עמו ולסייע לו בכך.
קב"ן אזרחי 
יכול בהמלצתו בטרם גיוס ובזמן השירות להשפיע על תנאי השירות של ילדך. ובמידת הצורך אף  ניתן לבחון טירונות מותאמת למצבו הרגשי, קירבה לבית ועוד.

לקב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן
במקרים דחופים ליצור קשר עם אמיר- 0545742352

מה זה אומר קה"ס?

קה"ס, משמעותו קשיי הסתגלות. כיום, הקב"ן אינו צריך לשנות את הפרופיל הנפשי. הקב"ן יכול להתערב בשירות של בנכם ולהתאים אותו לקשייו, כך שיוכל לשרת שירות טוב, מלא וממצא.
קב"ן אזרחי, יכול להמליץ על קה"ס במקרים של קשיים רגשיים שונים. קה"ס מאפשר ביטול שירות קרבי, שירות קרוב לבית ואף קביעת מספר האפטרים שילדכם ייצא במשך השבוע.

ילדי מאוד סובל בשירות ולא נותנים לו יומיות והוא רוצה להיות נפקד, מה לעשות?
איומים, נפקדות ועריקות מחייבת להישפט והעונש על כך יכול להיות מעצר, או כלא. 


חשוב שתעזור לילדך למצוא פתרונות יעילים לקשייו. אם ילדך נמצא בטירונות או קורס. חשוב לעזור לילדך לזכור כי מדובר בתהליך זמני, שלאחריו יגיע לתפקיד קבוע עם תנאים משופרים.
אם מדובר בקשיים כלכליים, משקית ת"ש יכולה לסייע הן כלכלית והן מבחינת יציאות ועבודה.

אם מדובר בקשיים רגשיים, כגון קשיי הסתגלות, חרדות, דיכאון, כעסים וכיו"ב, הקב"ן יכול לסייע.
במידה ולא נותנים לילדך לראות קב"ן ו/או במידה והקב"ן לא סייע, ניתן לפנות לקב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן. או בטלפון-  0545742352


הבן שלי הוא תלמיד טוב. ילד מעט לחוץ, אין לו הרבה חברים. לא יוצא הרבה מהבית. ניקבע לו פרופיל 72. הוא אומר שהוא יוכל להסתדר בשירות קרבי, אבל אני לא בטוח. האם כדאי להמתין ולראות כיצד יסתדר בשירות הקרבי?
שירות קרבי, הנו שירות בתנאי לחץ גבוהים, הדורש יכולת להסתדר עם אי-וודאות, ליצור קשרים עם אנשים שונים, שינה מחוץ לבית ועוד.
ברגע שבנך יחל בשירות ובמידה ולא יצליח להתמודד עם השירות הקרבי, הצבא לא מאפשר מיד הוצאה מקרבי, אלא יבדקו לאורך זמן את ההסתגלות שלו.

ב
מקרה של שאלה לגבי התאמה לשירות קרבי, רצוי לפנות להערכה לקב"ן אזרחי, בטרם הגיוס. היחס של הצבא למלשב הנו מקל יותר, מאשר לחייל מתגייס, מכיוון שאז יש חשיבות בצבא למספר החיילים בכל יחידה (סד"כ).

א
פשרות נוספת, הנה הכנה רגשית לגיוס, כך שיהיה מוכן טוב יותר להתמודד עם שירות קרבי, כיצד להסתדר וליצור קשרים עם אנשים שונים, וכן חיזוק עצמאות והתמודדות עם מצבים שונים.

- לבן שלי נקבע פרופיל קרבי. הוא מאוד חושש ולדעתי אינו מתאים לקרבי. מה ניתן לעשות?
- הבת שלי הנה ילדה ביישנית, היא מתקשה חברתית והיא חוששת משירות רחוק מהבית ובעיקר משינה מחוץ לבית. היא מעוניינת לשרת בצבא. איך אני יכולה לעזור לה?

במידה וילדכם אינו מתאים לשירות שנקבע לו, יש לפנות בהקדם לקב"ן אזרחי לשם הערכה. במידה ואכן ההתרשמות הינה כי אין התאמה לתפקיד קרבי או לשירות רחוק מהבית, ניתן להמליץ על קה"ס. משמעות הקה"ס הנה התערבות ישירה ומיידית, היכולה לפסול שירות קרבי, לקבוע תפקיד קרוב לבית, מספר אפטרים בשבוע ועוד.

על מנת לפנות לקב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן. 
במקרים דחופים ליצור קשר עם אמיר- 0545742352

ילדי מעוניין לשרת בצבא, אבל יש לו קשיים שונים. הוא מרבה להסתגר כשהוא חוזר מהצבא, הוא מתקשה חברתית. איך אני יכול לעזור לו?
חשוב לנסות לשוחח עם ילדך ולנסות להבין מקור הקשיים ולחשוב איתו על פתרונות. יחד עם זאת, לרוב חלק מהקשיים היו גם לפני הגיוס. כגון בעיות חברתיות, הסתגרות, קושי עם סמכות וכו'.
כיום, ניתן גם בזמן השירת הצבאי להיות בטיפול רגשי. הצבא אינו מונע זאת. אתם יכולים לפנות לקב"ן אזרחי לשם טיפול בקשיים. הטיפול הנו דיסקרטי, סודיות מלאה. 

על מנת לפנות ל
קב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן
במקרים דחופים- אמיר קבן אזרחי- 0545742352לילדי נקבע פרופיל 24. מה זה פרופיל 24? 

פרופיל 24- הנו פרופיל זמני. עם קבלת הפרופיל המלש"ב (מועמד לגיוס) או החייל דוחה את המשך השירות שלו וחוזר זמנית לאזרחות.
בתקופה זו, עליו לקבל טיפול פסיכולוגי מקב"ן אזרחי. ועם הטבה במצבו, הקבן האזרחי יוציא חוות דעת. עם חוות דעת זו ילדך יפגש עם הקב"ן בצבא ויעלו לו חזרה את הפרופיל.הקב"ן המליץ על פרופיל 21. מה זה אומר 21 והאם זה יפגע בו באזרחות?

פרופיל 21 משמעותו שחרור מהצבא.
חשוב לזכור כי ישנן אופציות רבות לפני הורדת פרופיל לפרופיל 21.

אופציות שרצוי לבחון לפני שחרור, הנו שינוי 
קה"ס (קשיי הסתגלות). הקב"ן יכול להשפיע על התפקיד של המלש"ב או החייל, מרחק הבסיס מהבית, מספר היציאות/אפטרים ועוד.
אופציה נוספת-  פרופיל 24- דחיית שירות זמנית.
לציין, כי אם מדובר במלש"ב, ניתן לקבל שחרור עקב קה"ס 60, ולא פרופיל 21. קה"ס 60 מאפשר שחרור מיידי על ידי קב"ן.


עם השחרור על 21- חלק מהזכויות הכספיות נפגעות- המענק יינתן רק בהתאם לחודשי השירות שילדך שירת.
יחד עם זאת אין פגיעה נוספת. ילדך יוכל להחזיק ברשיון  נהיגה (אלא אם מדובר באדם אשר מכור לסמים או עם מחלה נפשית פעילה).
 

החוק אוסר על אפלייה לימודית או תעסוקתית בעקבות שחרור מהצבא. 
פרופיל 21 הנו פרופיל רפואי ואינו מפרט מצב נפשי. למעסיק אין אפשרות לדעת הסיבות שבגינן ילדך שוחרר, מלבד מקומות ביטחוניים ומשלתיים. 


לציין, כי במידה וילדך מעוניין לשמור על הזכויות הכלכליות שלו, ו/או לתרום למדינה- הוא יכול או להתנדב לצבא, או לעשות שירות לאומי.

מה זה קב"ן אזרחי וכיצד הוא יכול לסייע?
קבן אזרחי, הנו קב"ן במילואים, אשר עוסק בייעוץ, טיפול ומתן חוות דעת למלשב, לחיילים בסדיר ולחיילים במילואים.

ההתערבות של הקב"ן האזרחי למלש"ב בטרם הגיוס, יכולה להשפיע על תנאי שירותו, כך שיוכל להתמודד בצורה טובה עם השירות. הקבן האזרחי יכול להמליץ על קהס, שינוי תפקיד, טירונות קלה יותר, אפטרים קבועים. בנוסף, במקרים שהצבא אינו מאפשר למלשב או לחייל לראות קב"ן, מכתב מקב"ן אזרחי מחייב את הצבא להתייחס. הקב"ן האזרחי יכול לתת חוות דעת על מצב נפשי והמלצות לגבי קה"ס, פרופיל, אפטרים, שינוי תפקיד ושחרור מהצבא. וזאת גם לחיילי מילואים.
בנוסף, קב"ן אזרחי רשאי לטפל בחייל ולסייע לו בקשייו, גם בזמן השירות הצבאי. הטיפול הנו חסוי


הבן שלי מתקשה לקבל את המשמעת והסמכות של המפקדים שלו ונשפט כבר פעם אחת על לבוש וגילוח. מה אני יוכול לעשות?
אומנם ילדך הנו חייל עכשיו, אבל גיל ההתבגרות בחברה המערבית ממשיך עד גיל 28-29.
כחלק מגיל ההתבגרות, המתבגרים עסוקים רבות כיצד הם נראים וכיצד אחרים רואים אותם. לכן, חשוב להם לשמור על ייחודיות ועצמאות. והצבא שולל מהם אפשרות זו.

כהורה, חשוב לנסות לסייע לילדך לקבל את המסגרת הצבאית. הדרך היעילה הנה לחזק את ייחודו האישי גם כשהוא על מדים ונשמע לפקודות. כלומר, לחזק את התכונות הייחודיות שלו.
בנוסף, חשוב לעזור לילדך להבנות מטרות ארוכות טווח- מה הוא יכול להשיג מתוך השירות. למשל, התמודדות עם אתגרים, הגנה על אזרחים וכיו"ב.

חיזוק המאפיינים האישיים, לצד מטרות ארוכות טווח, מסייעות רבות בשירות הצבאי.

האם כדאי שילדי ייפגש עם קב"ן?
קב"ן הנו איש מקצוע מתוך בריאות הנפש, אשר אחראי על הערכה לגבי כשירות הנפשית של המלשב ושל חיילים בסדיר. וכן הוא הגורם אשר נותן במקרים מסויימים טיפול רגשי (המקבילה של פסיכולוג / פסיכותרפיסט 
באזרחות).

פגישת המלש"ב עם הקב"ן אינה אומרת שיש בעיה נפשית. מטרת הקב"ן לסייע, כך שבנכם יוכל לעבור את השירות הצבאי על הצד הטוב ביותר.
הקב"ן יכול לסייע במספר תחומים, הן בטרם הגיוס והן אחרי הגיוס: יציאות נוספות הביתה, טירונות קלה יותר, שיבוץ קרוב יותר וכיו"ב


האם כדי לקבל הקלות בני חייב להיפגש עם פסיכיאטר?
לא. פסיכיאטר הנו רופא, אשר עשה את ההתמחות שלו בבריאות הנפש. ובמקרים מורכבים יותר מתקיים מפגש עם פסיכיאטר. הפסיכיאטר עוסק במתן אבחנות במצבים רגשיים-פסיכיאטריים מורכבים (כגון, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטים) ובמתן תרופות.
ברוב הקשיים הקב"ן יוכל לסייע, כשיש קשיים רגשיים. ניתן לקבל מכתב מקב"ן אזרחי, אשר מחייב את הצבא להתייחס.


לכל המידע לגבי תפקיד הקב"ן, שינוי פרופיל וקה"ס- לחץ כאן.

לילדי יש קשיים בצבא והוא חושב להוריד פרופיל ולהשתחרר. האם אני צריך לשכור לו עורך דין?
מקרים מורכבים בהם רצוי לשכור עורך דין, הנם בעיקר סביב משפטים לאחר עריקות חוזרת, משפטי סמים, אלימות וכיו"ב.
חשוב לזכור כי 
השחרור מהצבא, נערך אך ורק על ידי רופא בבעיות רפואיות וקב"ן בבעיות רגשיות.

מאז שחרורו של בני מהצבא, הוא מתקשה למצוא מה לעשות. הוא עובד עבודה זמנית, אינו יודע מה ללמוד ויש לו התקפי זעם רבים. 

שחרור מהצבא לאזרחות, הנו תהליך שכולם מחכים לו. ויחד עם זאת מדובר בתהליך משברי, המאפיין צעירים רבים. קיים בלבול רב, לחץ וחששות לגבי המשך החיים הן מבחינה לימודית והן מבחינה תעסוקתית.
חלק ניכר מהצעירים, מתקשים לקבל החלטות, עובדים עבודות מזדמנות ומשתמשים בסמים ואלכוהול כאופציית בריחה מהתמודדות.

טיפול רגשי קוגניטיבי התנהגותי יכול לסייע רבות, הן בקבלת החלטות והן במקרים של בלבול, לחץ ועצב.

בנוסף, במידה וילדך היה בשירות קרבי, חשוב לבחון באם הוא סובל מפוסט טראומה. יתכן כי עקב קשיים אלו, הוא מתקשה לתפקד באופן תקין.
לכל שאלה ניתן לפנות 
 
במייל כאן.


אנו כאן בשבילך
לכל שאלה- ניתן לפנות ישירות לאמיר, מנהל המכון- 0545742352 או במייל כאן.
לציין כי 
במקרים מורכבים מאוד,  ניתן לבקש כי אמיר, הוא זה שיערוך את המפגש.

שפר אמיר, מנהל המכון הנו קב"ן אזרחי בכיר (קב"ן במילואים), מטפל מורשה של משרד הביטחון. מומחה ומדריך  בכיר בטיפול קוגניטבי התנהגותי. מרצה בהכנה לפני גיוס והתמודדות עם דיכאון, חרדה, טראומה ופגיעה עצמית עקב גיוס.

לראיון המלא עם אמיר שפר קב"ן אזרחי ולכל המידע לגבי הגיוס, קה"ס, פרופיל וקבן לחצו כאן

לכל ההמלצות על הקב"ן אמיר שפר

טיפים לצו ראשון בלשכת הגיוס למלש"ב

לכל השאלות לגבי קב"ן, איך נפגשים קב"ן, קה"ס, פרופיל 21 וההשלכות של פרופיל 21, חוות דעת של קבן אזרחי
 
לא מסוגל להיות בקרבי

איך להשתחרר מהצבא בלי כלא

גיוס מחדש לצבא לאחר שחרור 21 נפשי או קהס 60

לכל המידע על הורדת פרופיל צבאי ונפשי 
 
טיפול בזמן השירות הצבאי 
 
הכנה רגשית לפני גיוס 
 
המפגש עם הקב"ן- עשה ואל תעשה
 
הכנה רגשית ומנטלית ליום סיירות ושירות ביחידות מובחרות 
 
 
 

 כל הנכתב כאן אינו תחליף לייעוץ, או טיפול רגשי, רפואי ו/או אחר
טיפים להורה למלשב ולחיילים בסדיר
תגיות: טיפים להורה למלשב,טיפים לפני גיוס,טיפים לחייל בסדיר,טיפים להורים לפני גיוס,פרופיל,קהס,קבן,קפס,טיפול קוגניטיבי התנהגותי לחיילים,

שפר- מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה והצפון