שפר- מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה והצפון

ראיון עם קבן אזרחי

ראיון עם הקב"ן אמיר שפר
**ניתן לקיים מפגשי אונליין בזום**
לקביעת מפגש ניתן ללחוץ כאן

 

"הגעתי לאמיר בשביל לשנות את הפרופיל האישי שלי בצהל בתור תפקידו כקבן אזרחי. הוא הוציא לי חוות דעת ובזכות זה באמת הצלחתי לשנות את הפרופיל ולקבל שירות מוגן עם הקלות. מעבר לזה שהוא מקצועי הוא בן אדם ממש טוב ונחמד והוא ליווה אותי לאורך כל התהליך, ייעץ, תמך והתעדכן. ממליץ מאוד!"

 

גל ממליץ באתר איזי על הקבן האזרחי אמיר שפר

בראיון עם אמיר כל התשובות לשאלות לגבי המפגש עם קב"ן, ההבדל בין פרופיל נפשי לקה"ס, התערבות הקב"ן בקרבי ובשחרור מהצבא ומה בדיוק קורה במפגש עם הקב"ן.

מה המשמעות של קב"ן אזרחי?
קבן אזרחי הנו מונח שקבעתי לפני שנים, על מנת להסביר את הקשר בין הקב"ן באזרחות (קבן במילואים) לקב"ן בצבא.

למעלה מ- 20 שנה אני עוסק כיועץ בכיר בנושא גיוס וצבא. הניסיון הקליני שלי בא לידי ביטוי הן בעבודתי בבריאות הנפש,  הן עקב היותי קצין בריאות הנפש (קב"ן אזרחי) והן כיועץ במשרד הביטחון.
למעשה, אני הוא הגורם הטיפול האזרחי מול הצבא.
הקב"ן אחראי בכל הקשור לבריאות הנפשית של החיילים, בחינת התאמתם לשירות הצבאי וגם במקרים מסוימים טיפול רגשי לחיילים.
כלומר, אני עושה הערכה של המועמד לגיוס  (מלש"ב) והחייל, לגבי התאמתם לשירות בכלל ולשירות קרבי בפרט.
הניסיון הקליני שלי נשען על שנים רבות בבריאות הנפש ולצערי לא לכל קב"ן יש את הניסיון הרלוונטי.

הנושא שהנו הכי חשוב לשים לב איליו- הקב"ן בצבא לרוב מתרשם וקובע לבד לגבי עתיד המלשב או החייל.
אבל קב"ן באזרחות, צריך לשכנע את הקב"ן הצבאי:
1. כי יש דחיפות לראות את המלשב/חייל
2. להסכים עם המלצות הקב"ן האזרחי

כלומר, באזרחות לא מספיק להיות קב"ן, צריכה להיות לך היכולת להעריך ולכתוב באופן מקצועי לצבא, על מנת להביא לשינוי ותוצאות.

איך למעשה אתה מעריך ומתערב מול הקב"ן בצבא ומביא לשינוי?
אני מגיע עם ניסיון נרחב, ובמקביל אני עוסק בהכנת חוות דעת לבתי משפט. מה שאומר שיש לי יכולת להעריך מאפייני אישיות לעומק ולשכנע את בתי המשפט בדרך השיקומית. כך אני פועל מול המערכת הצבאית, חוות דעת לקבן הכוללת הערכה מעמיקה ומפורטת של מאפייני האישיות, המשכנעת את גורמי הצבא לרוב לפעול לאור המלצותיי. ואכן, באתר חיצוני שמדרג אותי (איזי), שביעות הרצון עליי הנה למעלה מ- 95%.

 

-למענה מיידי, ניתן לפנות כאן לאמיר שפר-

מדוע בעצם מועמדים לשירות וחיילים, צריכים לפגוש אותך?
מלש"ב, מועמד לשירות צבאי לא יכול להיפגש עם קבן בצבא ללא חוות דעת שלי לקבן.
כשאתה חייל, אתה יכול לבקש לראות קבן, אבל זה נתון לשיקול דעת של מפקדים. והמפקדים צריכים חיילים שיתפקדו, ולכן לרוב הם דוחים את הבקשה בהסברים שונים, או לצערי לפעמים מבטיחים אבל לא מקיימים.
חוות דעת שלי כקבן מחייבת את הצבא להתייחס, זה כבר לא בשיקול מפקדים.

בנוסף, כמו שאמרתי ייחוד העבודה שלי, קשור לניסיון שלי בכתיבת חוות דעת גם לבתי משפט ולשכנע בדרך השיקומית. כך, מול המערכת הצבאית אני מכין הערכה מעמיקה ומפורטת, המשכנעת לרוב את גורמי הצבא.

מתי כדאי לפנות אליך לייעוץ? לא כדי לחכות שהמלש"ב יתגייס ולראות איך הוא מתמודד?
יש איזה חלום של הורים שאומר 'בצבא יישרו את הבן שלי, שם הוא כבר יסתדר'.
וזה ממש לא ככה. נער שיש לו בעיות עם סמכות, נער שלא קם בזמן לבית ספר, לא נכנס לכיתה, או מתבגר שהוא מאוד ביישן ומופנם ואין לו כמעט חברים, מתבגר שלא יצא לטיולים שנתיים, או לא נוסע באוטובוסים.. זו נורת אזהרה.
הילד שלכם לא יתחיל פתאום לתפקד תקין, להפך תהיה רק החמרה במצב, כי הצבא זו מסגרת מאוד סמכותית ומלחיצה.

מה רצוי שהורים לילדים עם קשיים יעשו? נגיד שהילד לא הולך קבוע לבית הספר, או שיש לו כל מיני פחדים
הכי טוב, לפנות אליי כמה שיותר מוקדם, כי אז אפשר לטפל בבעיה ולהביא אותו לתפקוד תקין. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הנו הטיפול היעיל ביותר.

עכשיו, אם המתבגר הוא לפני גיוס. חשוב שיגיע אליי, כדי שאוכל להוציא עבורו חוות דעת לצבא, על מנת לסייע לו.

במה אתה כקב"ן יכול לסייע?
מספר רב של אפשרויות. קודם כל לבחון אם הוא מתאים לשירות בכלל. תפקידי כקב"ן הנו השער לגיוס עבור המלשב והחייל. ועליי לבחון אם הוא מתאים לקרבי. ואם לא, אפשר לפסול שירות קרבי. ניתן להמליץ לא רק על שירות כג'ובניק, אלא גם להתייחס לנושא המרחק מהבית, מספר היציאות לאפטרים ועוד.

הסיוע הזה מתבצע בהמלצה על סעיף קה"ס. לא מדובר על פרופיל נפשי, אלא על קשיי הסתגלות. וניתן כמו שאמרתי להתערב בצורה מאוד יעילה כדי לסייע למלשב ולחייל.

"הגעתי לאמיר שפר קבן אזרחי בתור חייל בשביל שיעזור לי להגיע לשירות יום יומי בגלל בעיות אישיות אמיר עזר לי מאוד וכתב לי חוות דעת לצבא שבסופו של דבר עזרה לי להפגש עם קבן ולקבל התש 3 ולהגיע לשירות יום יומי תודה רבה"

אור ממליץ על הקבן האזרחי אמיר שפר באתר איזי

הזכרת מקודם כי ההורים מקווים כי הילד שלהם יסתדר בצבא ולרוב זה לא קורה. יש עוד טעויות משמעותיות שהם עושים?
כן. יש איזו הכחשה גם של ההורים וגם של הילד לגבי שירות קרבי.
אם הילד שלך הוא בריא בסך הכל, הוא יהיה בקרבי. נקודה.
רק חודש וחצי לפני הגיוס המלש"ב (מועמד לגיוס) מקבל את השיבוץ לקרבי ואז כולם מופתעים ונכנסים ללחץ. הרי אם ניקבע לו פרופיל קרבי שזה מפרופיל 72 ומעלה, הוא יהיה בקרבי.
דרך אגב גם פרופיל 64 הוא לא בדיוק ג'ובניק, כי הם לרוב מופנים להיות תומכי לחימה בגדודים, שזה אומר לא להילחם, אבל משרתים לרוב בתנאים של לוחמה (חימוש, טכנאי טנקים, נהג וכדו').
לכן, אם יש קשיים לילד, חשוב לפנות בהקדם לחוות דעת ולא להמתין לרגע האחרון.

מה ההבדל בין קב"ן לפסיכיאטר?
קב"ן שייך לבריאות הנפש ועוסק בהערכה לגבי התאמה של החיילים לצבא. היום, הקב"ן גם יכול לתת למלש"ב (מועמד לגיוס) ולחייל הקלות, ואפילו לשחרר אותם מהצבא.
פסיכיאטר הוא רופא. ובעבר, היתה חשיבות לפסיכיאטר כי בעבר היינו מורידים פרופיל. היום כמעט ואנחנו לא מורידים פרופיל, אלא משתמשים בסעיפי קה"ס ודרכם נותנים את ההקלות וגם את השחרור מהצבא במידת הצורך. דרך סעיפי הקהס אנחנו גם עוזרים מיידית למלשב ולחייל, וגם מונעים את התיוג של פרופיל נפשי. ולכן אנחנו כמעט ולא נעזרים היום בפסיכיאטרים, מלבד במקרים מאוד חריגים או בנושא של תרופות. בדרך כלל כשפונים לפסיכיאטר יתאימו לך תרופה, כי הפסיכיאטר הוא רופא.

הדיאלוג היום עם הצבא, הוא ביני כקב"ן אזרחי לקבן הצבאי. כשאני למעשה עושה את ההערכה לצבא, ומעביר המלצות מסודרות להקלות בשירות או שחרור מהצבא.

"השתמטתי מגיוס עקב מצוקה נפשית, נפגשתי עם אמיר שפר קבן אזרחי כדי לקבל המלצה לשחרור ושיאפשרו לי לראות קב"ן. בזכות ההמלצה של אמיר ולאחר כמה שעות בלישכה קיבלתי פטור וגם ניצלתי מכלא"

ק. ממליץ על אמיר שפר קבן אזרחי באתר איזי

זקוק לפגישה עם קבן? ניתן לפנות כאן למענה מיידי

יש המון סיפורים על המפגש עם הקב"ן. שצריך לשחק אותה מוזרים, משוגעים כדי להשתחרר מהצבא. מה בדיוק קורה במפגש הזה?
כן, זה רק סיפורים. זה לא מה שבאמת קורה. כקב"ן לאורך כ-20 שנה פגשתי רבבות של חיילים ואני עוזר לכל כך הרבה ואף אחד מהם לא משחק אותה משוגע.
ברור, שאם מלשב או חייל פונה אליי, הוא במצוקה. המטרה של הצבא שמי שמגיע לצבא יצליח לשרת ולסיים שירות. או, אם מישהו ממש לא מתאים לצבא, אז נעזור לו להשתחרר.
כשמגיע אליי מלשב או חייל נעשית הערכה מקצועית לגבי מצבו הרגשי ומשם ניתנות המלצות ברורות לצבא.
במידה ומדובר במלש"ב, אז מדובר בתהליך שהוא 'פשוט' יותר כי הוא עדיין לא חייל. במידה ומדובר בחייל, יש יותר בירוקרטיה, כי מדובר במערכת גדולה ומורכבת. אבל עדיין אפשר בהחלט לעזור, דרך התאמת קשיי הסתגלות.

מה אתה יכול להמליץ למי שמגיע לקב"ן בצבא?
קודם כל להגיע אליי, גם כדי שהוא ייחשף לכל השאלות שישאל על ידי הקבן בצבא וגם אם צריך להוציא חוות דעת לצבא, על מנת לכוון את הקבן.
בנוסף, הסיבה המהותית שחשוב להגיע להתייעץ, קשורה לכך שהקבן בצבא עלול לקבל החלטות ששונות לגמרי מהמצב של המלשב/חייל ולמה שהוא זקוק. ולכן, חשוב להגיע ולהתייעץ.

בכל אופן, ההמלצה הכי חשובה שלי למי שמגיע לקבן, שיזכור שמדובר במפגש בין שני אנשים. ואתה רוצה שהצד השני יקשיב לך ויעזור לך. ולכן מאוד חשוב לייצר אווירה טובה, כלומר לא לצעוק על הקבן, לא לאיים ולא לדרוש, אלא פשוט לשתף על הקשיים בכמה שיותר פירוט.
ולזכור, שיתכן והקבן לא יקבל החלטה על המקום, אלא ירצה להתייעץ ולראות את החייל שוב. כלומר, שלחייל תהיה גם סבלנות לתהליך הבירור ולהבין שהדברים לא מתרחשים באותו רגע.

פרופיל 21 פוגע באזרחות?
פרופיל 21 זה פרופיל רפואי, אף אחד לא יכול לדעת מה הסיבה שהחייל שוחרר והחוק אוסר על אפליה לגבי לימודים ועבודה, למי של שירת בצבא.
היום הקבן יכול לשחרר גם ללא פרופיל 21, אלא באמצעות קהס 60 ואז מדובר בתהליך של שחרור מיידי. לרוב השימוש בקהס 60 נעשה מול מלשבים, לפני גיוס.
אבל כן חשוב לי להדגיש שלפני שהצבא משחרר, יש המון הקלות שהקבן יכול לתת, דרך סעיפי הקהס, כדי לעזור לחייל לסיים את השירות.

ולסיום, סיטואציה מיוחדת שזכורה לך מתוך 20 שנות עבודה כקב"ן?
כל אחד מאיתנו זה עולם ומלואו. ואף אחד לא יודע באמת מה קורה לנו בפנים. המון מצוקה יש סביבנו.
ואני יכול רק להודות, על ההזדמנות שיש לי, שאני יכול לסייע לכל כך הרבה אנשים.

אני חושב על מטופל שלי שסבל מחרדות, דיכאון ופוסט טראומה וכל זה עוד לפני שמלאו לו 16. הוא כמובן שוחרר מהצבא. בהמשך הוא החליט שהוא רוצה להתנדב, אבל בעקבות השיפור המדהים שלו בטיפול, מיט"ב הודיעו לו שעקב שיפור במצבו הוא מוזמן להתגייס, אם הוא רוצה. והוא התגייס ובקרוב הוא מסיים את השירות הצבאי המלא שלו.
והתהליך הטיפולי הזה מאוד מרגש, לראות נער שמתקשה לתפקד כמעט בל תחומי החיים עובר להיות אדם עם יכולות וחוזקות משמעותיות.

למפגש עם הקב"ן אמיר שפר לחוות דעת לצבא | הכנה רגשית לגיוס– לחצו כאן

או התקשרו ישירות לאמיר שפר- 0545742352
**ניתן לקיים מפגשי און-ליין בזום**

שפר אמיר  הנו מנהל המכון. יועץ בכיר בנושא גיוס וצבא. ובעל ניסיון עשיר של 20 שנים בתחום הצבאי, הן כקצין בריאות הנפש (קב"ן) והן כיועץ במשרד הביטחון. תפקידיו המגוונים, והידע הרב שרכש לאורך השנים, הובילו לסיוע רב למלש"בים (מועמדים לשירות) ולחיילים.

מדוע לפנות לעזרה מאמיר:

 ייחוד העבודה, הנו בסיוע במקרים מורכבים אשר מביא לתוצאות, כפי שניתן לראות בהמלצות הרבות עליו (שביעות רצון של למעלה מ- 95%!).

– מומחיות ייחודית בלבד של אמיר- בנוסף לעבודתו כקבן, אמיר כותב חוות דעת לבתי משפט. המשמעות של כך, הנה היכולת להעריך מאפייני אישיות לעומק ולשכנע את בתי המשפט בדרך השיקומית. כך אמיר פועל מול המערכת הצבאית- הערכה מעמיקה ומפורטת של מאפייני האישיות, המשכנעת את גורמי הצבא לפעול לאור המלצותיו. ואכן, שמו של אמיר הולך לפניו כגורם מקצועי מוערך במערכת הצבאית.

 ליווי וייעוץ של אמיר לכל אורך התהליך

 אכפתיות, דיסקרטיות, מעורבות, מקצועיות

 מוזמנים להיכנס כאן לכל ההמלצות על אמיר שפר (המלצות אמיתיות הנכתבות רק על ידי הלקוחות, באתר נפרד מאתר זה)

 סודיות מובטחת- דיסקרטיות מלאה


לכל ההמלצות על הקב"ן אמיר שפר

 

כל הנכתב כאן אינו תחליף לייעוץ, או טיפול רגשי, רפואי ו/או אחר

ראיון עם קבן אזרחי אמיר שפר
תגיות: אמיר שפר קבן אזרחי,אמיר שפר יועץ לגיוס ולצבא,מפגש עם קבן,איך קובעים אם קבן,מה להגיד לקבן,איך לשכנע קבן,איך מקבל קהס,איך מוריד פרופיל,קבן אזרחי אמיר שפר,אמיר שפר יועץ במשרד הביטחון,איך מגיעים לקבן,לא יכול להיות בקרבי,איך משתחרר מהצבא,איך יוצא מקרבי,הבן שלי לא יכול להיות בקרבי,שפר אמיר קבן