התקשרו עכשיו:
0545-742352

ראיון עם אמיר שפר קב"ן אזרחי

בראיון כל התשובות לשאלות לגבי המפגש עם קב"ן, הכנה רגשית לצבא, ההבדל בין פרופיל נפשי לקה"ס, כיצד לעלות קב"א, הראיון האישיותי ליחידות מובחרת בסיירות וסייבר, ומה בדיוק קורה במפגש עם הקב"ן.

מה זה בדיוק קב"ן אזרחי?
משמעות המילה קב"ן בצבא הנה- קצין בריאות נפש. 
קב"ן אזרחי הנו קב"ן במילואים והוא למעשה הגורם הטיפול האזרחי מול הצבא. 
הקב"ן אחראי בכל הקשור לבריאות הנפשית של החיילים, בחינת התאמתם לשירות הצבאי וגם במקרים מסוימים טיפול רגשי לחיילים.

ה
קב"ן האזרחי עושה הערכה של המועמד לגיוס  (מלש"ב) והחייל לגבי התאמתם לשירות בכלל ולשירות קרבי בפרט. וגם מכין לקראת הראיון האישי בלשכת הגיוס והראיון האישיותי ליחידות מובחרות. 

מדוע בעצם מועמדים לשירות וחיילים, צריכים לפגוש קב"ן אזרחי?
מלש"ב, מועמד לשירות צבאי לא יכול להיפגש עם קבן בצבא ללא חוות דעת של קבן אזרחי.
כשאתה חייל, אתה יכול לבקש לראות קבן, אבל זה נתון לשיקול דעת של מפקדים. והמפקדים צריכים חיילים שיתפקדו, ולכן לרוב הם דוחים את הבקשה בהסברים שונים, או לפעמים מבטיחים אבל לא מקיימים. 
חוות דעת של קבן אזרחי מחייבת את הצבא להתייחס, זה כבר לא בשיקול מפקדים. 
לקב"ן אזרחי. ניתן ליצור קשר כאן

מתי כדאי לפנות לקבן אזרחי? לא כדי לחכות שהמלש"ב יתגייס ולראות איך הוא מתמודד?
יש איזה חלום של הורים שאומר 'בצבא יישרו את הבן שלי, שם הוא כבר יסתדר'.
וזה ממש לא ככה. נער שיש לו בעיות עם סמכות, נער שלא קם בזמן לבית ספר, לא נכנס לכיתה, או מתבגר שהוא מאוד ביישן ומופנם ואין לו כמעט חברים, מתבגר שלא יצא לטיולים שנתיים, או לא נוסע באוטובוסים.. זו נורת אזהרה.
הילד שלכם לא יתחיל פתאום לתפקד תקין, להפך תהיה רק החמרה במצב, כי הצבא זו מסגרת מאוד סמכותית ומלחיצה.

מה רצוי שהורים לילדים עם קשיים יעשו? נגיד שהילד לא הולך קבוע לבית הספר, או שיש לו כל מיני פחדים
הכי טוב, לפנות לקבן האזרחי כמה שיותר מוקדם, כי אז אפשר לטפל בבעיה ולהביא אותו לתפקוד תקין. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הנו הטיפול היעיל ביותר.

עכשיו, אם המתבגר הוא לפני גיוס. חשוב שיגיע לקבן אזרחי, כדי שאוכל להוציא עבורו חוות דעת לצבא, על מנת לסייע לו.

במה הקב"ן האזרחי יכול לסייע?
מספר רב של אפשרויות. קודם כל לבחון אם הוא מתאים לשירות בכלל. 
הקב"ן האזרחי הוא השער לגיוס עבור המלשב והחייל. ועליי לבחון אם הוא מתאים לקרבי ואפשר לפסול שירות קרבי. ניתן להמליץ לא רק על שירות כג'ובניק, אלא גם להתייחס לנושא המרחק מהבית, מספר היציאות לאפטרים ועוד.

הסיוע הזה מתבצע בהמלצה על סעיף קה"ס. לא מדובר על פרופיל נפשי, אלא על קשיי הסתגלות. וניתן כמו שאמרתי להתערב בצורה מאוד יעילה כדי לסייע למלשב ולחייל.

הזכרת מקודם כי ההורים מקווים כי הילד שלהם יסתדר בצבא ולרוב זה לא קורה. יש עוד טעויות משמעותיות שהם עושים?
כן. יש איזו הכחשה גם של ההורים וגם של הילד לגבי שירות קרבי.
אם הילד שלך הוא בריא בסך הכל, הוא יהיה בקרבי. נקודה.
חודש וחצי לפני הגיוס המלש"ב (מועמד לגיוס) מקבל את השיבוץ לקרבי ואז כולם מופתעים ונכנסים ללחץ. הרי אם ניקבע לו פרופיל קרבי שזה מפרופיל 72 ומעלה, הוא יהיה בקרבי.
דרך אגב גם פרופיל 64 הוא לא בדיוק ג'ובניק, כי הם לרוב מופנים להיות תומכי לחימה, שזה אומר לא להילחם, אבל משרתים לרוב בתנאים של לוחמה (חימוש, טכנאי טנקים, נהג וכדו').
לכן, אם יש קשיים לילד, חשוב לפנות בהקדם לחוות דעת ולא להמתין לרגע האחרון.

מה ההבדל בין קב"ן לפסיכיאטר?
קב"ן שייך לבריאות הנפש ועוסק בהערכה לגבי התאמה של החיילים לצבא. היום, הקב"ן גם יכול לתת למלש"ב (מועמד לגיוס) ולחייל הקלות, ואפילו לשחרר אותם מהצבא.
פסיכיאטר הוא רופא. ובעבר, היתה חשיבות לפסיכיאטר כי בעבר היינו מורידים פרופיל. היום כמעט ואנחנו לא מורידים פרופיל, אלא משתמשים בסעיפי קה"ס ודרכם נותנים את ההקלות וגם את השחרור מהצבא במידת הצורך. דרך סעיפי הקהס אנחנו גם עוזרים מיידית למלשב ולחייל, וגם מונעים את התיוג של פרופיל נפשי. ולכן אנחנו כמעט ולא נעזרים היום בפסיכיאטרים, מלבד במקרים מאוד חריגים או בנושא של תרופות. בדרך כלל כשפונים לפסיכיאטר יתאימו לך תרופה, כי הפסיכיאטר הוא רופא.

ה
דיאלוג היום עם הצבא, הוא בין הקבן האזרחי לקבן הצבאי. כשהקב"ן האזרחי עושה את ההערכה לצבא, ומעביר המלצות מסודרות להקלות בשירות או שחרור מהצבא.

במה בדיוק הקב"ן האזרחי מסייע בראיון האישי והאישיותי?
הראיון האישי מתקיים בלשכת הגיוס בצו הראשון. מה שהמלשב לא יודע, שכשליש מציון הקב"א שלו נקבע בראיון האישי ולכן חשוב מאוד להתכונן לכך.
אני רואה בכך חשיבות גדולה, כך שאת כל הראיונות האישיים, רק אני מראיין. הם מקבלים משוב מסודר.
זו למעשה הפעם הראשונה שבו בני הנוער נמצאים בסיטואציה כזו שמראיינים אותם- המון שאלות עליהם, על היכולות שלהם, על המשפחה שלהם וחשוב מאוד להיות מוכנים לכך.

הראיון האישיותי- הוא ראיון עומק שנערך לכל מי שמעוניין להגיע לסיירות העלית, וליחידות מיוחדות כמו סייבר, גאמא, שחקים, שובל, מודיעין וכו'.
ניקח למשל את הסייבר. כל מי שקיבל זימון יש לו יכולות. רובם לומדים במגמות סייבר, רובוטיקה, מדעי המחשב. כלומר, מבחינה מקצועית יש להם את היכולת לעבור את הראיון המקצועי. 
מה שעושה את ההבדל אם המלשב יתקבל או לא, זה הראיון האישיותי. ולכן, מאוד חשוב להגיע לקבן אזרחי ולעבור את הראיון, על מנת שיוכל להיות מוכן בצורה המלאה ביותר.
גם ביחידות מובחרות, הגיבוש לסיירות השונות כמו מטכל, שייטת, טיס ועוד. במקרי התלבטות ייפנו את המלשב לראיון אישיותו עם קב"ן במילואים וחשוב להיות מוכנים לכך. הרי כולם שם בכושר טוב, וזו בעצם הדרך לסינון ומי יתקבל ליחידה מובחרת ולסיירת.

יש המון סיפורים על המפגש עם הקב"ן. שצריך לשחק אותה מוזרים, משוגעים כדי להשתחרר מהצבא. מה בדיוק קורה במפגש הזה?
כן, זה רק סיפורים. זה לא מה שבאמת קורה. גם כקבן במילואים וגם כקבן אזרחי לאורך כ-20 שנה פגשתי רבבות של חיילים ואני עוזר לכל כך הרבה ואף אחד מהם לא משחק אותה משוגע.
ברור, שאם מלשב או חייל פונה אליי הוא במצוקה. המטרה של הצבא שמי שמגיע לצבא יצליח לשרת ולסיים שירות. או אם מישהו ממש לא מתאים לצבא, אז נעזור לו להשתחרר.
כשמגיע אליי מלשב או חייל נעשית הערכה מקצועית לגבי מצבו הרגשי ומשם ניתנות המלצות ברורות לצבא.
במידה ומדובר במלש"ב, אז מדובר בתהליך שהוא 'פשוט' יותר כי הוא עדיין לא חייל. במידה ומדובר בחייל, יש יותר בירוקרטיה, כי מדובר במערכת גדולה ומורכבת. אבל עדיין אפשר בהחלט לעזור, דרך התאמת קשיי הסתגלות.

מה אתה יכול להמליץ למי שמגיע לקב"ן בצבא?

קודם כל להגיע לקב"ן אזרחי. גם כדי שהוא ייחשף לכל השאלות שישאל על ידי הקבן בצבא וגם אם צריך להוציא חוות דעת לצבא, על מנת לכוון את הקבן.

ההמלצה הכי חשובה שלי למי שמגיע לקבן, שיזכור שמדובר במפגש בין שני אנשים. ואתה רוצה שהצד השני יקשיב לך ויעזור לך. ולכן מאוד חשוב לייצר אווירה טובה, כלומר לא לצעוק על הקבן, לא לאיים ולא לדרוש, אלא פשוט לשתף על הקשיים בכמה שיותר פירוט.
ולזכור, שיתכן והקבן לא יקבל החלטה על המקום, אלא ירצה להתייעץ ולראות את החייל שוב. כלומר, שלחייל תהיה גם סבלנות לתהליך הבירור ולהבין שהדברים לא מתרחשים באותו רגע.

פרופיל 21 פוגע באזרחות?
פרופיל 21 זה פרופיל רפואי, אף אחד לא יכול לדעת מה הסיבה שהחייל שוחרר והחוק אוסר על אפליה לגבי לימודים ועבודה, למי של שירת בצבא.
היום הקבן יכול לשחרר גם ללא פרופיל 21, אלא באמצעות קהס 60 ואז מדובר בתהליך של שחרור מיידי. לרוב השימוש בקהס 60 נעשה מול מלשבים, לפני גיוס.
אבל כן חשוב לי להדגיש שלפני שהצבא משחרר, יש המון הקלות שהקבן יכול לתת, דרך סעיפי הקהס, כדי לעזור לחייל לסיים את השירות.

ולסיום, סיטואציה מיוחדת שזכורה לך מתוך 20 שנות עבודה כקב"ן?
כל אחד מאיתנו זה עולם ומלואו. ואף אחד לא יודע באמת מה קורה לנו בפנים. המון מצוקה יש סביבנו.
ואני יכול רק להודות, על ההזדמנות שיש לי, שאני יכול לסייע לכל כך הרבה אנשים.

אני חושב על מטופל שלי שסבל מחרדות, דיכאון ופוסט טראומה וכל זה עוד לפני שמלאו לו 16. הוא כמובן שוחרר מהצבא. בהמשך הוא החליט שהוא רוצה להתנדב, אבל בעקבות השיפור המדהים שלו בטיפול, מיט"ב הודיעו לו שעקב שיפור במצבו הוא מוזמן להתגייס, אם הוא רוצה. והוא התגייס ובקרוב הוא מסיים את השירות הצבאי המלא שלו.  
והתהליך הטיפולי הזה מאוד מרגש, לראות נער שמתקשה לתפקד כמעט בל תחומי החיים עובר להיות אדם עם יכולות וחוזקות משמעותיות.


למפגש עם קב"ן אזרחי לחוות דעת לצבא | הכנה רגשית לגיוס | הכנה לראיון האישי והראיון האישיותילחצו כאן

או התקשרו ישירות לאמיר שפר- 0545742352

אמיר שפר, מנהל המכון הנו קב"ן אזרחי בכיר (קב"ן במילואים), מטפל מורשה של משרד הביטחון.
מומחה ומדריך בכיר בטיפול קוגניטבי התנהגותי.
מרצה בהכנה לפני גיוס והתמודדות עם דיכאון, חרדה, טראומה ופגיעה עצמית עקב גיוס.

לייעוץ, הכנה רגשית לפני גיוס, קהס וחוות דעת לפרופיל של קבן אזרחי, טיפול בזמן השירות הצבאי ניתן לפנות כאן.

סודיות מובטחת - דיסקרטיות מלאה

לכל ההמלצות על הקב"ן אמיר שפר

כל הנכתב כאן אינו תחליף לייעוץ, או טיפול רגשי, רפואי ו/או אחר

שפר- מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה והצפון