התקשרו עכשיו:
0545-742352  בוואטסאפ

קבלת החלטות בצמתים משמעותיים בחיים | לימודים | עבודה | זוגיות

בשורות הבאות אתייחס לקבלת החלטות בנושאים של לימודים, עבודה וזוגיות [מעבר למגורים משותפים; חתונה; פרידה וגירושין]. חשוב לי לציין- לא יהיה כאן "פתרון קסם", אלא תהליך ברור של הקושי והדרך לפתור אותו.

אנו מקבלים החלטות רבות כמעט בכל רגע נתון. יחד עם זאת קיימות החלטות, אשר שם אנו לרוב מתקשים וקופאים; או לחילופין מקבלים החלטות מהירות, לעיתים אימפולסיביות, שעליהן אנו לרוב חשים חרטה. אפשרות נוספת הנה להיעזר בייעוץ והכוונה מקצועית או לימודית [ייעוץ תעסוקתי]. 
בשורות הבאות אציג שיטה מבוססת מחקר לפתרון הקשיים בקבלת החלטות.

שתי סוגיות בקבלת החלטות שאנו מתקשים בהם:
1. עם השחרור מהצבא ולאחר הטיול הגדול. מתקשים לבחור כיוון לימודי ומקצועי.

2. קבלת החלטה לגבי מצב קיים- שינוי תעסוקתי; קבלת החלטה לגבי שינוי מקצועי [למידת מקצוע חדש]; שינוי מקום מגורים; שינוי זוגי [מעבר למגורים משותפים; חתונה; פרידה וגירושין].

מדוע אנו כה מתקשים בקבלת החלטות בנושאים אלו?
1. המישור הרגשי- חוויות עבר כואבות; חשש מכישלון; חשש בעמידה בציפיות לא ריאליות שלנו ושל הסביבה הקרובה; קושי בהתמודדות עם אי- וודאות.

2. משמעות וההשלכות של קבלת ההחלטה- אנשים אינם מתקשים לקבל החלטה בגלל שהם עצלנים או לא מסוגלים. הם מתקשים מאחר ומדובר פשוט בהחלטות מאוד משמעותיות. החלטות אשר נוגעות בלב חיינו- עתיד מקצועי, שכר, מקום מגורים, זוגיות וכיו"ב. לכן, אבחון מקצועי, יעוץ והכוונה לימודית לרוב אינה עוזרת, מאחר והקושי בקבלת ההחלטה קשור למשמעות שלה ולהשפעה המהותית על חיינו.
אי הוודאות לגבי השלכות ההחלטה שלנו, מקשה עלינו בעריכת השינוי, עת איננו יכולים להעריך מה יקרה בדיוק בעתיד עקב החלטתנו [ולא למשל בחירת מקצוע א' או מקצוע ב'].

מה ניתן לעשות?
ראשית, קבלת החלטה בצומת משמעותית הנה אכן מאוד מהותית.
הבנה נוספת יכולה לסייע בקבלת החלטות- יש הבדל בין בחירה בין פלאפון א' לפלאפון ב'- כאן ניתן למדוד מדדים ברורים [גודל מסך, סוג המעבד וכיו"ב].
לעומת זאת בחירה בתחום לימודי, או קבלת החלטה בלעזוב בן/בת זוג, או שינוי מקצועי- הנו סוג אחר של התמודדות. מדובר בהחלטה סביב קריטריונים שאינם ברורים ומדידים, אלא החלטה רגשית מורכבת.
חשוב לזכור: אין באמת "החלטה מושלמת". חשוב לדעת לקבל החלטה שמתאימה עבורי למצב שלי היום בהווה.

המודל שאיתו אנו עובדים במכון שפר הנו מודל  רגשי- קוגניטיבי- התנהגותי- רוחני, אשר נחקר רבות ומוביל לתוצאות משמעותיות.
אנו עובדים ביחד להבנה לגבי המשמעות הרגשית של ההחלטה [עמדות ורגשות לא מודעים הינם הגורמים המרכזיים המעכבים את תהליך קבלת ההחלטות]; ומשתמשים במודל הקוגניטיבי התנהגותי ליצירת שינוי מותאם.

חלק נוסף שמסייע באופן משמעותי בקבלת החלטה מותאמת נכונה, קשור למרכיב הרוחני-גופני- עבודה מרתקת וחשובה בהתאם לעקרונות בודהיסטים בשילוב דמיון וקשיבות [מיינדפולנס] הוכחה כמסייעת רבות ומאפשרת קבלת החלטה ויצירת השינוי הרצוי.


בכל שאלה ניתן לפנות ישירות לאמיר, מנהל המכון- 0545.742352, או כאן במייל.
למאמר לגבי כיוון לימודי ומקצועי בחיים לאחר השחרור מהצבא- ניתן לקרוא כאן.


מאחל לכם שקט, קבלה וחמלה.
אמיר שפר.
המאמר אינו תחליף לייעוץ, או טיפול רגשי, רפואי ו/או אחר

שפר- מכון לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בחיפה והצפון